Zamość: Międzynarodowe debatowanie młodzieży

Zamojskie Stowarzyszenie Heureka Generator jest w trakcie (11-19.02.2019 r.) realizacji międzynarodowej wymiany młodzieży zatytułowanej „Talk, talk” (Mów, mów). Młodzi ludzie z Polski, Łotwy, Węgier i Czech spotkali się, żeby rozwijać kompetencje z zakresu autoprezentacji, krytycznego myślenia i wystąpień publicznych.

– Głównym celem tego projektu jest urozmaicenie edukacji młodzieży. Uczymy młodych ludzi jak występować przed grupą, jak skutecznie wyrażać i bronić własnych opinii na ważne, społeczne tematy. Uczymy też, jak podczas takich wystąpień radzić sobie ze stresem – mówi Andrzej Smyk, prezes Stowarzyszenia Heureka Generator.

Metodą stosowaną podczas zajęć jest debata, w tym też debata oxfordzka, która daje szansę na: pogłębienie wiedzy, rozwinięcie umiejętności współpracy w grupie, wzmocnienie pewności siebie, szlifowanie języka angielskiego na zaawansowanym poziomie oraz uczenia się krytycznego podejścia do tematu.

W każdej debacie mamy drużynę wspierającą tezę i drużynę, która jest przeciw tezie. Staramy się znaleźć argumenty za i przeciw, bez względu na to jaka jest nasza prywatna opinia. Dzięki temu zyskujemy szeroką perspektywę każdego omawianego zagadnienia – opowiada Barbara Kwaśna, uczestniczka projektu.

Polską grupę na projekcie tworzą uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Zamościu i I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie.

Szkoły te, to lokalni partnerzy Stowarzyszenia HEureka Generator, a takie partnerstwo pozwala uczniom na reprezentowanie HEureki w międzynarodowych projektach w Polsce i za granicą.

Oprócz uczenia się i debatowania uczestnicy mają też czas na inne działania: integrację, wieczory kulturowe, zwiedzanie Zamościa i Krasnegostawu oraz spotkania z mieszkańcami tych miast.

Projekt realizowany jest w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, sektor ‘Młodzież’.