Zamość/Kraj: Za nami pierwszy etap konkursu “Wybieram wybory”

W czwartek, 16 listopada 2017 r., Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze ogłosiły wyniki pierwszego etapu II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy O Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”. Z prawie 7 tysięcy uczniów, którzy ostatecznie przystąpili do pierwszego, szkolnego etapu, do etapu wojewódzkiego przeszło 434 uczniów.

Z obszaru działalności Komisarza Wyborczego w Zamościu oraz Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu, do walki konkursowej przystąpiło ponad 200 osób z 21 szkół. Najwięcej, bo aż 13 uczestników do kolejnego etapu zakwalifikowało się z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu. Ponadto do następnego poziomu Konkursu przeszło 3 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim, 2 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. Dodatkowo do Konkursu na szczeblu wojewódzkim, dostali się po jednym uczniu z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Józefa Dechnika w Biłgoraju oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku.

Pełna lista osób, którzy przeszli do następnego poziomu Konkursu  znajduje się na stronie Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu (http://zamosc.kbw.gov.pl/). Warto, również zaznaczyć, że uczennica Łucja Wieleba z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim, uzyskała 25 punktów, co było maksymalną liczbą prawidłowych odpowiedzi.

            Uczestnicy kolejnego etapu mają teraz czas do 31 stycznia 2018 r., na  napisanie pracy na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”. Rozstrzygnięcie nastąpi do 15 lutego 2018 r.

Finał Konkursu będzie miał miejsce 15 marca 2018 r., w Warszawie. Najlepsi uczestnicy spotkają się z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania.

            Komisarz Wyborczy w Zamościu oraz Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu, składają podziękowania wszystkim osobom, które wzięły udział w Konkursie.