Zamość: Świat zmysłów w Arsenale [FOTO]

Od dzisiaj ( 31 stycznia) w Muzeum Fortyfikacji i broni Arsenał oglądać można wyjątkową, interaktywną wystawę, która wzbudza wiele emocji nie tylko u dzieci, ale także i dorosłych.

To wystawa inna niż typowe wystawy muzealne przede wszystkim dlatego, że eksponaty…. można dotykać. Nawet trzeba je dotykać, a wręcz “eksploatować”.

Wystawa “Świat zmysłów” to prezentacja przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie, które na otwarciu wystawy w Zamościu reprezentował jego dyrektor, prof. dr hab. Krzysztof Stopka.

Wystawa składa się z ponad 30 stanowisk prezentujących najprzeróżniejsze zagadki i ciekawostki związane z działaniem podstawowych zmysłów człowieka: wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Stanowiska pogrupowane zostały w formie “wysp tematycznych”: Receptory, Mono czy stereo oraz Iluzje.

Modele zgromadzone na wystawie pomagają zrozumieć związek pomiędzy budową narządów zmysłów, a ich działaniem. Prezentują zjawiska wynikające z faktu posiadania dwojga oczu i uszu, a także pokazują, w jaki sposób zmysły oszukują nas oraz jak my możemy oszukać nasze zmysły. Zwiedzający wystawę korzystając z instrukcji, mają możliwość samodzielnie wykonać pomiar czy prostą obserwację.

Wystawa adresowana jest do odbiorców w każdym wieku. Dodatkowym plusem zwiedzenia wystawy jest fakt, że pomoże ona przyswoić wiedzę z takich przedmiotów szkolnych jak przyroda, biologia, fizyka czy chemia.

Wystawę oglądać można do 15 kwietnia.