W dniach od 24 września do 01 października br. młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia z Zamościa uczestniczyła w projekcie orkiestry trilateralnej, polegającym na stworzeniu orkiestry międzynarodowej złożonej z młodzieży z miast zaprzyjaźnionych tj z Zamościa, Weimaru w Niemczech i Blois we Francji.
W 2016 roku zamościanie gościli w Weimarze, niedawno wrócili z Bloisa a w roku 2019 planowany jest przyjazd Niemców i Francuzów do Zamościa.
Jak informuje wicedyrektor szkoły, Alicja Słupska wyjazd był fantastyczną przygodą artystyczno – turystyczną.
–Francuzi zorganizowali nam bardzo aktywny pobyt w Blois, zwiedziliśmy trzy zamki nad Loarą w tym Zamek Królewski w Blois, przepiękny Zamek w Chambord i ogrody Zamku Chaumont, zwiedzaliśmy Katedry w Blois a przede wszystkim orkiestra wykonała bardzo dobry koncert na scenie narodowej w Blois w La Halle Aux Grains. Przed koncertem odbywały się próby orkiestry prowadzone przez trzech dyrygentów reprezentujących każdy kraj, nas reprezentował Łukasz Sidoruk. Orkiestra wykonała następujący program: J. Sibelius Poemat symfoniczny „Finlandia’, F. Mendelssohn Bartholdy Symfonia nr 5, Kumiko Tanaka „Sanuki Rhapsody”, Gernot M. Grohs Koncert na trąbkę i orkiestrę(Szymon Powęska – trąbka), S. Moniuszko Uwertura fantastyczna Bajka na bis J. Brahms Taniec węgierski nr 5. Oprócz przyjaźni z rodzinami francuskimi, które nas gościły a także między młodzieżą z tak zwanego „pulpitu” kontynuowana była znajomość między dyrygentami, nauczycielami i dyrektorami dzięki którym ten projekt trwa już od przeszło 10 lat i na pewno jeszcze potrwa, ze względu na korzyści jakie przynosi. Dla niektórych uczniów był to już kolejny wyjazd w ramach projektu orkiestry trilateralnej.
Wróciliśmy pełni wrażeń artystycznych i bogatsi o kolejne nowe doświadczenia odkrywając tak piękne miejsce jakim jest Blois we Francji– relacjonuje wicedyrektor Słupska.
Projekt orkiestry międzynarodowej finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.
foto nadesłane