W ubiegłym roku szkolnym 2016/17 jeszcze jako Zespół Szkół Nr1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu przystąpiliśmy do realizacji międzynarodowego projektu w ramach programu Erasmus+ Akcja 2 „Partnerstwa strategiczne – współpraca szkół”.
Tytuł projektu brzmi: No to discrimination and social exclusion – Stop dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. We wrześniu 2017 szkoła nasza została przekształcona w szkołę podstawową i obecnie nosi nazwę Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi.
W ramach projektu przewidziana została wymiana grup uczniów i nauczycieli między współpracującymi szkołami. W grudniu 2016 odbyło się pierwsze spotkanie. Miało ono miejsce we Włoszech. W marcu bieżącego roku uczestnicy projektu spotkali się w Bułgarii, a w dniach 25 -29 września bieżącego roku 30- osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Bułgarii, Rumunii, Włoch i Turcji odwiedziła Zamość.
W ciągu 5 dni roboczych uczestnicy projektu poznali naszą szkołę oraz uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego, historii, plastyki, muzyki i tańca. Nasi goście mięli okazję poznać nasz warsztat pracy, zarówno metody pracy z uczniem jak i bazę szkoły. Na zajęciach plastycznych zgodnie z tematem mobilności „Sztuka i rękodzieło w powstrzymaniu przemocy” uczniowie wykonali dekoracyjne przedmioty użytkowe w technice millefiori, oklejając je kolorową plasteliną. Na zajęciach muzyczno – tanecznych graliśmy na Bum-Bum-Rurkach, śpiewaliśmy wspólną piosenkę oraz uczyliśmy się kroków do popularnej Belgijki i tańca ludowego Polka.
Odwiedziliśmy Ratusz i Pana Prezydenta Miasta, Zamojski Klub Seniora „Wigor”, z którym nasza szkoła realizowała w ubiegłym roku szkolnym ogólnopolski projekt „Zauważeni”. Byliśmy w Muzeum Zamojskim, w Liceum Plastycznym. Zwiedziliśmy Starówkę w towarzystwie naszych uczniów, którzy pełnili rolę przewodników ( szlifując przy tym znajomość języka angielskiego – bo w tym języku odbywała się komunikacja). Odwiedziliśmy Zwierzyniec i skansen w zagrodzie Guciów na Roztoczu, gdzie razem wypiekaliśmy podpłomyki i przyglądaliśmy się pracy garncarza.
Było mnóstwo atrakcji i wrażeń, współpracowaliśmy w zespołach wielokulturowych i wzajemnie wspieraliśmy się wykonując zadania. Goście przywieźli ze sobą swoje prezentacje, które przybliżyły młodym Polakom kraje, z których przyjechali ich koledzy i koleżanki. Zaprezentowali swoje stroje ludowe, ręcznie robione koronki i utwory muzyki ludowej.
Niestety wszystko co miłe szybko się kończy i wizyta naszych międzynarodowych przyjaciół też dobiegła końca – po wspólnej kolacji, wręczeniu certyfikatów i pamiątek pożegnaliśmy ich, obiecując spotkać się wiosną w Rumunii.