Celem warsztatów „Prasa podziemna podczas II Wojny Światowej” jest przybliżenie młodzieży szkół średnich faktu historycznego, jakim jest drukowanie i kolportaż wydawnictw konspiracyjnych Polskiego Państwa Podziemnego podczas trwania II Wojny Światowej.
Podczas zajęć instruktorzy skupią się na periodykach, ulotkach, plakatach, znakach i symbolach graficznych publikowanych i kolportowanych podczas okupacji na terenie powiatu krasnostawskiego. Oryginały, kopie, wzory w/w dokumentów zostaną wypożyczone ze zbiorów prywatnych oraz z zasobów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.
Warsztaty odbędą się w Krasnostawskim Domu Kultury pod okiem zewnętrznych instruktorów, członków Stowarzyszenia Pod Napięciem oraz pracowników KDK. Zastosowane zostaną różne techniki drukarskie i poligraficzne: elementy sitodruku, projektowanie, wykonanie matryc i szablonów, odbijanie, powielanie na papierze oraz innych tworzywach (tkaniny, folia, tektury itp.). W procesie zostaną wykorzystane m.in. narzędzia drukarskie będąca w posiadaniu KDK oraz (stare) maszyny do pisania.
Plan zajęć i wybór w/w technik zostanie ustalony na zebraniu organizacyjnym 17 września o godz. 17.00 w pracowni plastycznej KDK.
Gotowe „gazetki” i wzorowane na konspiracyjnej prasie „druki ulotne” zostaną udostępnione wszystkim chętnym odwiedzającym Krasnostawski Dom Kultury, Muzeum Regionalne w Krasnymstawie i szkoły, z których rekrutowani będą uczestnicy warsztatów. Warsztatom towarzyszyć będzie prelekcja dotycząca prasy podziemnej, którą wygłosi pracownik Muzeum.
Zapisy i informacje: 82 576 22 18, 665 437 017 oraz w Sekretariacie KDK.
Warsztaty dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Regionalne w Krasnymstawie i Stowarzyszenie Pod Napięciem. Patronat nad warsztatami objęły Poseł na Sejm RP Teresa Hałas oraz Burmistrz Miasto Krasnystaw Hanna Mazurkiewicz.