Gm. Zamość: Wójt Gliwiński o strajku nauczycieli

“Proszę nie dopuśćmy, do dalszych podziałów, na dobrych Nauczycieli i złych Samorządowców. Te podziały służą tylko Politykom w Warszawie.” – pisze na swoim blogu wójt gminy Zamość, Ryszard Gliwiński, odnosząc się do strajku nauczycieli.

Poniżej prezentujemy stanowisko wójta Gliwińskiego wobec strajku w oświacie oraz krótki film, jaki zamieścił on na Facebooku.

http://ryszardgliwinski.pl/kolejny-dzien-akcji-protestacyjnej-nauczycieli-i-pracownikow-oswiaty/

Publiée par Ryszard Gliwiński sur Mercredi 17 avril 2019

Protest Nauczycieli i Pracowników Oświaty

Kolejny dzień akcji protestacyjnej Nauczycieli i Pracowników oświaty. Także w Szkołach Gminy Zamość. To poważny problem w skali Kraju. Kumulacja niezadowolenia z tego co dzieje się od lat w polskich szkołach. Reforma oświatowa lat 2016-2019 niczego nie zmieniła, pogłębiła tylko chaos w całym systemie nauczania. Wprowadzając ją Rząd pozbawił samorządowe Organy Gmin prawa stanowienia o swoich sprawach. Politycy nie dali nam i sobie czasu na wprowadzenie nowych rozwiązań organizacyjnych ani też przygotowanie dobrych podstaw programowych nauczania. Reforma dla samej reformy, bo takie były obietnice wyborcze w 2015 roku. Dzisiaj mamy tego skutek – protest Nauczycieli i coraz gorsza sytuacja w finansach Gmin. Nauczyciele nie uczą dzieci i młodzieży, a samorządowcy budują coraz mniej dróg, chodników i innego dobra. Wiem, że zdania Polaków w temacie protestu są podzielone. Rozumie dzisiejsze problemy Maturzystów, pracujących Rodziców, Uczniów. Każdy protest to jest pewna uciążliwość i chaos w organizacji codziennego życia. Ale protest to skutek braku wcześniejszych rozmów, konsultacji, porozumień. Osobiście do końca wierzyłem, że Rząd w niedzielę 7 kwietnia zrobi wszystko, aby nie dopuścić do rozpoczęcia protestu Nauczycieli. Uważam, że było to w interesie Polaków. Niedobrze, że stało się inaczej. Bardzo źle, że nieodpowiedzialnymi wypowiedziami Politycy podkręcali atmosferę i wciąż to czynią. Dzisiaj protestują Nauczyciele i Pracownicy oświaty. Ale do swoistego protestu szykują się także Samorządowcy. Musimy reagować na publiczne wypowiedzi Premiera Rządu o tym, że samorządy gminne oszczędzają na oświacie. Te i inne nieodpowiedzialne wypowiedzi Polityków kreują opinię publiczną. A przecież Jest zupełnie inaczej. Dlatego nie wolno nam milczeć, gdy Politycy kłamią tylko po to aby realizować swoje partyjne cele. Zachęcam do przeczytania poniższego tekstu. Tak jest w całej Polsce-Gmina Zamość nie jest wyjątkiem w temacie finansowania zadań z zakresu oświaty. Jeszcze krótkie myśli do Nauczycieli. Popieram Wasz protest i rozumiem Was. Ale proszę – nie pozwólcie się dzielić na Tych, co protestują i Tych, co tego nie czynią. Każdy ma wolny wybór i szanujcie to. Proszę nie dopuśćmy, do dalszych podziałów, na dobrych Nauczycieli i złych Samorządowców. Te podziały służą tylko Politykom w Warszawie. Oni są daleko, a My pozostaniemy wśród siebie, w naszych lokalnych społecznościach.

Ryszard Gliwiński