Zamość: Uczniowie “dziesiątki” u partnerów z Rumunii

Na przełomie lutego i marca 2018 grupa uczniów Szkoły Podstawowej Nr 10  z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu wzięła udział w kolejnym spotkaniu międzynarodowym w ramach projektu Erasmus+ Akcja 2 „Partnerstwa strategiczne – współpraca szkół”.

Tytuł naszego projektu brzmi: No to discrimination and social exclusion – Stop dyskryminacji  i wykluczeniu społecznemu. Biorą w nim udział szkoły z Włoch, Bułgarii, Rumunii i Turcji.

Realizację projektu rozpoczęliśmy we wrześniu 2016.  Jego celem jest m.in. promowanie wartości takich jak tolerancja, akceptacja odmienności, szacunek wobec innych kultur oraz zachęcanie do nauki różnych języków i poznawania kultur europejskich.

Gospodarzem spotkania była szkoła Dorohoi, w północno – wschodniej Rumunii. W czasie tygodniowego pobytu  szlifowaliśmy swój angielski wspólnie wykonując przeróżne zadania, prezentowaliśmy wcześniej przygotowane prezentacje multimedialne o znanych kompozytorach  polskich i tańcach narodowych. Mieliśmy okazję poznać siebie nawzajem, swoją kulturę i tradycje.  Próbowaliśmy tradycyjnych potraw rumuńskich, uczyliśmy się wspólnego tańca ludowego, robiliśmy czerwono – białe ozdoby związane z nadejściem wiosny ‘Martisor’. Podczas zwiedzania szkoły natknęliśmy się w szkolnej bibliotece na dzieło naszego pisarza – H. Sienkiewicza „Potop”, przetłumaczonego oczywiście na język rumuński.  Oprócz warsztatów  nasi gospodarze przygotowali dla nas kilka wycieczek w okolicach Dorohoi. Byliśmy w Suczawie (Suceava) i Jassy (Iași) – drugim co do wielkości mieście Rumunii, podziwialiśmy malownicze monastyry Bukowiny klasztory Moldovica i Sucevica, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy także muzeum pisanek, bardzo znanej  w Rumunii artystki ludowej – Luci Condrea. Jak okazało się ojciec artystki pochodzi z Polski, z Legnicy. 

Mamy mnóstwo wspaniałych wspomnień i zdjęć z naszego pobytu w Rumunii.

 

Magdalena Konaszek