Zamość: Terytorialsi na PWSZ [FOTO]

Pokaz sprzętu i wyposażenia indywidualnego żołnierza oraz broni przygotowali dzisiaj dla studentów zamojskiej PWSZ żołnierze z 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wybór uczelni nie jest przypadkowy, ponieważ na PWSZ prowadzone są studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz funkcjonuje tutaj Legia Akademicka. Wojska Obrony Terytorialnej poszukują specjalistów z różnych dziedzin, o czym mogli się dowiedzieć studenci podczas rozmów z żołnierzami 25 blp oraz kadrą instruktorską zamojskiego batalionu.

Ideę i zasady działania WOT przybliżył studentom mjr Wojciech Brykner, dowódca 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu. Ponadto studenci mogli porozmawiać o tym jak wygląda Terytorialna Służba Wojskowa zarówno z instruktorami, jak i z ochotnikami, którzy odbywają teraz swoje szkolenie podstawowe.

Co najbardziej kusiło studentów? Chęć sprawdzenia się, przeżycia przygody, spełnienia patriotycznego obowiązku względem Ojczyzny, ale też i aspekt finansowy. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymują bowiem wynagrodzenie w wysokości ok. 500 złotych miesięcznie – 320 zł za gotowość do służby i ok. 200 zł ekwiwalentu za dwa dni szkolenia miesiącu.

Jak zostać żołnierzem WOT? Szczegółowe wyjaśnienie krok po kroku znajduje się w poniższej inforgrafice.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru do TSW można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Zamościu, ul. Koszary 52, codziennie w godz. od 7.30 do 15.30, kontakt telefoniczny – 261 181 102.

Poniżej nasza fotorelacja z wydarzenia.