Zamość: Sukces internatu ZSP Nr 5 w Lubelskiej Grze Miejskiej

31 maja delegacja Internatu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu w składzie: Sandra Szewera kl. 1 LP, Natalia Winiarczyk kl. 2 LP i Szymon Jędra pod opieką p. Moniki Poździk wywalczyła II Miejsce, biorąc udział w Grze Miejskiej pt.: „LUBELSCY POECI”, zorganizowanej w ramach festiwalu „Miasto Poezji”.

Patronat honorowy objęli: Lubelski Kurator Oświaty – p. Teresa Misiuk; Przewodniczący Rady Miasta Lublin – p. Piotr Kowalczyk; p. Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk. Organizatorami gry miejskiej byli: Bursa Szkolna Nr 2 i Klub Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady.

Celem było upowszechnienie wiedzy na temat poetów związanych z Lublinem, promocja historii i kultury miasta Lublina oraz integracja młodzieży mieszkającej w bursach i internatach regionu. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali przedstawiciele właśnie tych placówek z terenu województwa lubelskiego. W grze wzięło udział 9 drużyn. Dzięki wiedzy nt. biografii i twórczości lubelskich poetów, kreatywności oraz umiejętności wykorzystania w praktyce wiedzy dotyczącej literatury, udało nam się odnaleźć miejsca pamięci o poetach i pisarzach związanych z Lublinem i rozwiązać przygotowane przez organizatorów zadania na trasie.

Dodatkowym atutem była możliwość zwiedzenia m.in.: Dworku Wincentego Pola, w którym znajduje się muzeum biograficzne poety, geografa i podróżnika – tutaj rozpoczęła się trasa gry, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, czy Dom Słów – muzeum drukarstwa i jednocześnie ośrodek edukacyjny, w którym można zapoznać się z dawnymi technikami druku oraz poznać historię i osiągnięcia drukarstwa lubelskiego. Ważnym elementem w czasie gry była integracja całego zespołu. Ostatnim punktem było spotkanie wszystkich drużyn w Garnizonowym Klubie Oficerskim – Domu Żołnierza im. Józefa Piłsudskiego, gdzie nastąpiło podsumowanie wyników, uroczyste wręczenie nagród i zakończenie. Organizatorzy zadbali także o poczęstunek.

Składamy serdeczne podziękowania dyrektor Bursy Szkolnej Nr 2 z Lublina p. Renacie Bieleckiej, zaangażowanym wychowawcom za umożliwienie udziału naszej młodzieży, a przede wszystkim za miłą atmosferę oraz wspaniałe nagrody i dyplomy.

Monika Poździk