Zamość: Ciekawe ferie w Arsenale


Ferie 2018 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał upłynęły pod znakiem cyklu zajęć o otwartej formule. Zajęcia odbywały się w wybranych obiektach Muzeum: Pawilonie pod Kurtyną i Arsenale.

Ich celem było obudzenie w dzieciach ciekawości otaczającego ich świata oraz pobudzenie do twórczego myślenia oraz działania. Każdego dnia na uczestników czekały warsztaty o innej tematyce.
Z okazji 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zwiedzano stałą wystawę w Pawilonie pod Kurtyną szlakiem “orłów narodowych”, z okazji również przypadającego w tym roku 100-lecie lotnictwa wojskowego w Polsce zaprezentowano jak wyglądały pierwsze samoloty i kiedy po raz pierwszy użyto ich w boju. Gościem zajęć był Arkadiusz Jakubowski – pasjonat lotnictwa i kolekcjoner pamiątek po Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu.
W ramach recyklingu tworzyw sztucznych wykonano czołg – zabawkę. Zaprezentowano prawie wszystkie przykłady szkół i systemów budowy umocnień od czasów prehistorycznych, poprzez systemy średniowieczne, francuskie obiekty napoleońskie, linie budowane w 1944 roku a także budowle powojenne.

Jeden z tematów zajęć poświęcony był czworonożnym żołnierzom, podczas którego wykonywaliśmy zadania plastyczne związane z psami i ptakami używanymi w działaniach wojennych a także z kapralem Wojtkiem – niedźwiedziem który służył w armii gen. Władysława Andersa.
Dzieci poznały także bliżej postać króla Zygmunta III Wazy, a dzięki tzw. Rolce sztokholmskiej zobaczyły jak wyglądało wojsko w jego czasach.

Na otwarciu wystawy „Świat Zmysłów” nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli mogli przez zabawę zbadać swój zmysł węchu, słuchu czy dotyku. Zobaczyć odwrócony obraz w siatkówce oka, posłuchać swojego głosu odtwarzanego z nagrania czy sprawdzić zdolność czytania palcami i spróbować podpisać się, widząc lustrzane odbicie swojej ręki.
W zajęciach prowadzonych od 30 stycznia do 9 lutego uczestniczyło w sumie 273 dzieci, dla tych które brały udział we wszystkich zajęciach zostały przygotowane dyplomy oraz drobne upominki.

Fotorelacja Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał