„Ekonomik” na zagranicznych stażach

Uczniowie ZSP nr 1, popularnego „ekonomika” podsumowują swój staż w Niemczech.


 Kształcący się w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik cyfrowych procesów graficznych oraz fototechnik uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w czasie ferii zimowych przebywali w Bad Freienwalde w Niemczech. Odbywali tam staże zawodowe w ramach projektu „Nowe kompetencje i umiejętności warunkiem dobrego startu zawodowego na europejskim rynku pracy”.
Wyjazd był finansowany ze środków Unii Europejskiej, realizowany przez Narodową Agencję – Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie i odbywał się w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”.
Uczniowie są zadowoleni nie tylko z programu praktyk, który pozwolił im doskonalić umiejętności zawodowe, ale również z możliwości obejrzenia wielu pięknych miejsc w Dreźnie, Berlinie i okolicach. Młodzież pod okiem niemieckich instruktorów realizowała zadania indywidualnie i grupowo. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili twierdzę Drezno oraz mistrzowską budowlę sakralną: Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche), gdzie do dzisiaj odbywają się msze w języku polskim. Są zachwyceni ich architekturą i klimatem Starego Miasta. W Dreźnie odwiedzili również Szklaną Manufakturę Koncernu Volkswagen. W drodze powrotnej podziwiali najbardziej znany kompleks basenów w Niemczech – Tropical Island.
Swoją przygodę z Berlinem uczniowie rozpoczęli od Bramy Brandenburskiej i poznania historii miasta. Następnie udali się do Muzeum Figur Woskowych Madame Tussand, gdzie mieli okazję  poznać znane osobistości z całego świata reprezentujące kulturę, sztukę, politykę i inne dziedziny życia kulturalnego i społecznego. Później było zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej, gdzie mieli okazję zapoznać się z ciekawymi okazami płazów, gadów, ssaków i roślin. Potem udali się do strefy śmierci przy Murze Berlińskim oraz podziwiali panoramę Berlina z wieży widokowej. Znalazło się też coś ciekawego dla fanów motoryzacji – Classic Remise Berlin – tereny byłej zajezdni tramwajowej przerobione na centrum samochodów zabytkowych, w którym można kupić, naprawić, a przede wszystkim pooglądać z bliska klasyczne samochody. Na zakończenie wycieczki zwiedzili Plac Aleksandra, który został  tak nazwany na cześć imperatora Rosji Aleksandra I, a przez berlińczyków nazywany jest w skrócie Alex.

Jesteśmy dumni z tego, jak dobre wrażenie pozostawili po sobie nasi uczniowie w Niemczech. Dali radę, choć zetknęli się z inną kulturą i zwyczajami, różnego rodzaju przypadkami losowymi. Nie słyszałyśmy żadnych narzekań, atmosfera była świetna – mówi Katarzyna Szwec, jedna z opiekunek.

Kilkoro młodych ludzi, uczestników wyjazdu, podzieliło się swoimi wrażeniami z pobytu w Niemczech:
Zdobyłem większą wiedzę na temat kultury obcego kraju – Niemiec. Poznałem nowych ludzi, stałem się bardziej otwarty na nowe znajomości i inną kulturę. Poprawiłem swoją umiejętność komunikowania się w języku obcym – niemieckim i angielskim – twierdzi Wojtek z I et.
– Do korzyści, jakie przyniósł mi staż, na pewno mogę zaliczyć to, że:  pogłębiłam swoją wiedzę w zakresie fryzjerstwa, poszerzyłam dotychczasowe i zdobyłam nowe doświadczenia, które na pewno pomogą mi w przyszłym życiu zawodowym. Poćwiczyłam i udoskonaliłam używanie języka angielskiego i niemieckiego w praktyce – twierdzi z kolei Diana z II ft.
O korzyściach wynikających z wyjazdu mówili też inni uczniowie „ekonomika”.
Dzięki takim wyjazdom można nie tylko poznać kulturę i zwyczaje innych krajów, ale także zdobyć nowe doświadczenia i poznać nowe metody pracy w zawodzie, w którym się uczę. Wyjazd na staż jest też doskonałą okazją do pogłębienia dotychczasowej wiedzy i umiejętności w zakresie posługiwania się językami obcymi – twierdzi Monika z III ft.
Na wyjeździe najbardziej podobała nam się praca i atmosfera w salonie SchwefelFriseure, wycieczki do Berlina i Drezna. Udoskonaliliśmy używanie języka angielskiego i niemieckiego w praktyce. Zachęcamy innych uczniów, by w miarę możliwości korzystali z ofert staży zagranicznych dofinansowanych z funduszy unijnych – mówią Sandra i Gabriel z I et.
Justyna z III ct opowiada natomiast, czego nauczyła się podczas stażu.
Jestem bardzo zadowolona z pobytu w Bad Freienwalde, nauczyłam się wiele o technikach fotografii i kompozycji, ponadto poznaliśmy sztukę introligatorską oraz program AdoneInDesign. Wycieczki do Berlina i Drezna też były świetne, na dodatek była bardzo miła atmosfera – mówi Justyna.
Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzą, że praktyki za granicą to wspaniałe doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości. Wyjazd nie jest ostatnim doświadczeniem z zagranicznymi stażami w ramach programu PO WER. W planach są kolejne wyjazdy do innych europejskich krajów: technik hotelarstwa (Austria, wakacje 2017), technik logistyk  (Niemcy, wakacje 2017), technik ekonomista (Niemcy, wakacje 2017).