Zamość: Z „mundurówki” najprościej do wojska

Myślisz o służbie wojskowej? Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych Zamość jako jedyna szkoła w Zamościu została zakwalifikowana do pilotażowego programu Ministerstwa Obrony Narodowej.

1 września 2017 roku rusza wielkie przedsięwzięcie szkoleniowe organizowane przez Biuro do Spraw Proobronnych MON, które ma na celu certyfikację szkół prowadzących klasy wojskowe.

LO CSM Zamość jako jedna z 5 placówek tego typu w województwie lubelskim zostało zakwalifikowane do programu: pt.: „Pilotażowy program wspierania przez Ministerstwo Obrony Narodowej szkół ponadgimnazjalnych prowadzących klasy mundurowe w celu utworzenia certyfikowanych pionów wojskowych klas mundurowych”

Dzięki uczestnictwu w programie uczniowie LOCSM Zamość zyskają: dodatkowe zajęcia na terenie wojskowej jednostki patronackiej raz w tygodniu, obozy proobronne współorganizowane przez MON. – wylicza Paweł Kozak, pełnomocnik ds. proobronnych LO CSM Zamość.

Co ważne po zakończeniu nauki w szkole uczniowie wezmą udział  w kilkutygodniowym szkoleniu poligonowym zakończonym przysięgą wojskową  i możliwością podjęcia służby wojskowej. Z kolei absolwenci ubiegający się o przyjęcie do Wyższych Szkół Oficerskich otrzymają preferencyjne warunki przyjęcia na te uczelnie.

Ponadto, MON deklaruje w przyszłości m.in. wsparcie we współfinansowaniu kursów prawa jazdy kat. B.

Przy okazji uzyskania certyfikatu władze szkoły poinformowały o pozyskaniu funduszy na podręczniki i wyposażenie dla uczniów klas pierwszych, którzy 1 września rozpoczną naukę w zamojskiej „mundurówce”. Oznacza to, że pierwszoklasiści otrzymają darmowe mundury oraz podręczniki.