Zamość: Uczniowie SP nr 8 we Lwowie uczcili Święto Niepodległości [FOTO]

W dniu 11 listopada Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej Nr 8 reprezentował szkołę w obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości we Lwowie. Mimo, że miasto to leży na terenie dzisiejszej Ukrainy, żyje tam bardzo wielu naszych rodaków. Trudne, a czasami dramatyczne karty historii sprawiły, że dziś te tereny nie są częścią naszego kraju. Jednak serca naszych rodaków „biją tam po Polsku”. W tym dniu – jak każdego roku –  zorganizowane zostały uroczyste obchody Święta Niepodległości.

Pierwszym punktem uroczystości była upamiętnienie  ŻOŁNIERZY WRZEŚNIA na cmentarzu w Hołosku – to tutaj pochowano ok. 900 żołnierzy, którzy swój szlak bojowy zakończyli pod Lwowem, walcząc w kleszczach sowiecko-niemieckich. Kolejnym miejscem uczczenia przez nas Polaków, którzy zginęli z rąk okupanta, były Wzgórza Wóleckie. W tym miejscu odbył się w dniu 4 lipca 1941 r. tzw. mord profesorów lwowskich. Ofiarami zbrodni padli profesorowie, docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców.

Następnie udaliśmy się do Katedry Łacińskiej na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny celebrowaną przez biskupa Edwarda Kawę. O 13.00 czasu lokalnego wszystkie delegacje i poczty sztandarowe udały się na Cmentarz Orląt Lwowskich gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Mieliśmy również okazję odwiedzić groby słynnych Polaków pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim, którego częścią jest Cmentarz Orląt. We wszystkich tych miejscach zostały zapalone przywiezione przez nas znicze, które zostały zebrane przez uczniów i nauczycieli zamojskich szkół i placówki, za co z góry dziękujemy. Złożyliśmy również wieńce i kwiaty. Po części oficjalnej delegacja naszych uczniów w składzie: Katarzyna Zielińska, Natalia Kitka i Kacper Pieczykolan zwiedziła miasto, zapoznała się z jego historią i kulturą, zobaczyła ciekawe i zabytkowe fragmenty Lwowa, o których opowiadała Pani Małgorzata Sochań-Krupa oraz Monika Paska.

Jak piękne i ważne dla nas Polaków jest to miasto nikogo nie trzeba przekonywać. Gorące słowa podziękowania kierujemy do Pana Andrzeja Kudlickiego, właściciela Biura Turystycznego Quand, który jest organizatorem corocznych wyjazdów pocztów sztandarowych na obchody święta niepodległości we Lwowie.