Uczniowie zamojskich szkół dołączyli do Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. W piątek 15 marca zamiast do szkoły poszli strajkować razem z uczniami z całego świata. Spotkali się pod ratuszem, razem ze Stowarzyszeniem Zamość nasz wspólny dom, poruszyli temat wpływu człowieka na zmiany klimatu.
– Temat zmian klimatu traktowany jest tak powierzchownie, że uczniowie i uczennice muszą opuszczać lekcje szkolne, by zwrócić na niego uwagę. To musi się zmienić! Zapraszamy młodzież i wszystkich tych, którzy przejmują się przyszłością naszej planety! – zachęcali przed protestem organizatorzy.
Dlaczego uczniowie wzięli udział w strajku? Wyjaśniają organizatorzy – Nasz ruch jest całkowicie oddolną, apolityczną inicjatywą uczennic i uczniów. Dostrzegliśmy, że mimo wagi problemów związanych z naszą planetą i jej klimatem, temat ten nadal nie jest priorytetem dla osób, które mają możliwość, żeby go zmienić. Jako młodzieżowy strajk klimatyczny, postanowiliśmy zwrócić uwagę na temat zmian klimatycznych.
Młodzież przedstawiła swoje postulaty:
1. Edukacja o zmianach klimatu w szkołach jest nieaktualna i niewystarczająca, ale przede wszystkim nie przygotowuje nas na wyzwania jutra. To musi się zmienić, potrzebujemy edukacji uświadamiającej o przyczynach i skutkach zmian klimat.
2. Szkoła nasz drugi dom gdzie kształtowane są nasze postawy i przekonania nie dba o ziemię i nie jest dla nas dobrym wzorem. To musi się zmienić potrzebujemy szkoły przyjaznej środowisku, z której wyjdziemy z odpowiedzialnymi nawykami takimi jak unikanie plastiku, unikanie oleju palmowego czy segregacja śmieci.
3. Znaczna część naszego społeczeństwa nie jest świadoma zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, to musi się zmienić, ten temat musi głośniej wybrzmiewać w przestrzeni publicznej, musi być priorytetem dla mediów.
4. Jako konsumenci nie mamy dostępu do rzetelnych informacji dotyczących naszych zakupów. Kupując nie wiemy, jaki mamy wpływ na środowisko, to musi się zmienić potrzebujemy dostępu do informacji, które pozwolą nam na dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich.
W ostatnim postulacie młodzież odwołuje się do polityków i żąda konkretnych działań. Więcej w załączonym materiale VIDEO.
Zachęcamy do wypełnienie naszej ankiety środowiskowej, pytania obowiązkowe są oznaczone *.