Zamość: “Nowości” w zamojskim Ogrodzie Zoologicznym

Jak poinformował w czwartek Urząd Miasta w zamojskim zoo pojawiły się nowe hotele dla zapylaczy. Jest to wspólna inicjatywa Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Zamość i firmy Castorama.

Z myślą o pożytecznych owadach zostały przygotowane budki, które dzięki różnym udogodnieniom takim jak np. dziurki wywiercone w pieńkach drzew lub w porowatych cegłach, będą się mogły zagnieździć. 

Jest duża potrzeba tworzenia takich miejsc, ponieważ nasze środowisko i powietrze są zanieczyszczone np. chemią. Musimy dbać o owady, które mają dobroczynny wpływ na naturę i człowieka. Takim przykładem jest pszczoła murarka ogrodowa – gatunek bardzo pożyteczny i popularny – mówi kierownik Biura Katarzyna Fornal- Urbańczyk.

Tę ciekawą inicjatywę na rzecz pożytecznych owadów zapoczątkowało zamojskie zoo, ustawiając w ubiegłym roku pierwszy hotel dla murarek.

Podczas rajdu Eco Family Bike Tour (który odbył się 23 czerwca w Zamościu), zorganizowano eko warsztaty podczas których, mieszkańcy Zamościa mogli sami wykonać budki dla zapylaczy, a następnie zamontować je na swoim tarasie, balkonie czy w ogrodzie. W ramach akcji pracownicy Castoramy przygotowali dwa hotele dla owadów, które 5 lipca przekazał ZOO dyrektor Castoramy Łukasz Mrzygłód.

Ale to nie jedyne nowości w zamojskim Ogrodzie Zoologicznym. 29 czerwca przyjechała z Niemiec (Stuttgart), Antylopa która aklimatyzuje się już w swoim nowym domu.

To kudu mniejsze, bardzo ciekawy gatunek, nigdy wcześniej nie było go w naszym zoo – mówi dyrektor Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera Grzegorz Garbuz.

Pod koniec roku zamojskie zoo spodziewa się przyjąć samca z tego samego gatunku z Zoo Dvůr Králové w Czechach, dzięki czemu będzie drugim polskim ogrodem zoologicznym posiadającym ten gatunek w swojej kolekcji.

Zapraszamy do odwiedzenia nowych mieszkańców Ogrodu Zoologicznego.