Zamość: Niezwykła lekcja historii

Każdy sposób poznawania historii jest dobry. Na szczególną uwagę zasługują z pewnością te pomysły, gdy losy naszej ojczyzny przybliżają innym ludzie młodzi.

W ramach platformy „Zwolnieni z Teorii” grupa zamojskich licealistek podjęła się zadania przybliżenia mieszkańcom naszego regionu tragicznych wydarzeń z lat 1939-1945, ze szczególnym uwzględnieniem losów Dzieci Zamojszczyzny.

W realizacji zadania biorą udział chętni uczniowie z liceów i uczelni, którzy dostrzegają jakieś społeczne wyzwanie w swojej okolicy. W tym celu stworzyłyśmy projekt HI(my)STORY, mający uświadomić ludziom, jak ciągle mało wiedzą o tragedii obywateli Polski w czasie 1939-1945, a szczególnie Dzieci Zamojszczyzny. Zamierzamy przeprowadzić lekcje tematyczne z młodzieżą gimnazjalną i ludnością lokalną, mamy też w planach uporządkowanie miejsc pamięci ofiar II wojny światowej. Dzięki temu również uczymy się przydatnych umiejętności, poznajemy ciekawych ludzi oraz zdobywamy międzynarodowy certyfikat z zarządzania sygnowany przez Project Management Institute R.E.P. – wyjaśnia uczennica I klasy III LO Wiktoria Budzyńska, wnuczka zmarłej w czerwcu Władysławy Matwiejczuk – przewodniczącej Koła Dzieci Zamojszczyzny w Bodaczowie.
Członkami HI(my)STORY są również: Wiktoria Magdziak, Anna Kaszyca, Milena Czop i Klaudia Zych.
Szczegółowe informacje oraz odpowiedzi na pytania na profilu FB Himystory.