Zamość/Kraj: Studentka PWSZ zainicjowała ogólnopolską akcję

– Zaczęło się od moich praktyk studenckich w przedszkolu. Pomyślałam: „Trzeba zacząć działać!” – mówi Małgorzata Buta, studentka pedagogiki PWSZ w Zamościu. I zadziałała!

Wpadła na pomysł, że studenci będą urozmaicać dzieciom czas w przedszkolu poprzez czytanie bajek.

– Na początku myślałam głównie o studentach pedagogiki, ale okazało się, że w akcję zaangażowały się też osoby z innych kierunków. To było dla mnie totalne zaskoczenie! Pierwsze czytanie dzieciom odbyło się 5 marca, wzięli w nim udział studenci bezpieczeństwa narodowego.

Mało tego! Pomysł Gosi spotkał się z aprobatą także studentów z innych PWSZ-etów w Polsce! Wystarczyło, że podzieliła się swoją ideą na stronie PWSZ Polska na Facebooku. W ten oto sposób, z inicjatywy zamojskiej studentki, 15 marca w całej Polsce odbyła się akcja „PWSZ Polska czyta dzieciom”. Tego dnia studenci rozsiani po całym kraju wyruszyli do przedszkoli, aby poczytać dzieciom bajkę Jana Brzechwy „Opowiedział dzięcioł sowie”. Dzieciom z Przedszkola nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu bajkę czytały wtedy studentki pedagogiki oraz pielęgniarstwa.

– Myślę, że dla dzieci to jest fajne urozmaicenie, gdy przychodzi do nich ktoś spoza przedszkola. One wtedy się cieszą i z większą uwagą słuchają – mówi Małgorzata Buta. – Co prawda ogólnopolska akcja ograniczyła się do jednego dnia, ale w Zamościu zamierzamy ją kontynuować i chcemy, żeby raz w tygodniu nasi studenci przychodzili do przedszkolaków na takie 20-minutowe czytanie. Wszystkich zainteresowanych zachęcam do włączenia się w akcję.

 

ms