Zamość: Kolejarze szkolą instruktorów nauki jazdy [FOTO, VIDEO]

W Polsce jest 18 500 km linii kolejowej i 11 675 przejazdów kolejowo – drogowych. W 2018 roku na tych przejazdach doszło do 208 wypadków i kolizji, z czego 14 wypadków i kolizji miało miejsce w województwie lubelskim. Na terenie województwa są 603 przejazdy i bezpieczne przejścia kolejowe. To 5% wszystkich przejazdów w kraju.

Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych, gwarantuje bezpieczeństwo przy przekraczaniu torów. Jednak jak pokazuje praktyka, z tym właściwym zachowaniem bywa różnie.

Na skrzyżowaniu między torem kolejowy a drogą kołową kierowcy nie zachowują się tak jak na innych skrzyżowaniach, nie zachowują ostrożności. Tutaj krzyżują się dwa systemu transportowe i właśnie w takich miejscach należy zachować szczególną ostrożność. Skutki zderzenia z pociągiem są tragiczne. W 2018 roku w wyniku wypadków na tych skrzyżowaniach zginęło 51 osób, z tego 16 osób stanowią piesi.

Do niewłaściwych zachowań kierowców należą szczególnie ignorowanie znaku STOP, a także wjazd na przejazd pomimo włączonej sygnalizacji ostrzegawczej, zamykających się rogatkach. Często zdarza się również omijanie zamkniętych rogatek. Przedstawiciele PKP przypominają, by nie jeździć na pamięć, czyli “po tych torach nic nie jeździ”, “o tej porze nic nie jeździ”. Jest to złudne przekonanie i stereotyp, który prowadzi do tragedii. 

Należy pamiętać też, że tak jak inne urządzenia elektroniczne, tak i rogatki, sygnalizacja świetlna lub dźwiękowa może ulec uszkodzeniu. Podobnie jest z dróżnikiem, który może np. zasłabnąć i nie zamknąć rogatek. Dojeżdżając, do KAŻDEGO przejazdu upewnijmy się dodatkowo czy można przejechać przez skrzyżowanie w bezpieczny sposób. 

W związku z tymi zagrożeniami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują cykl warsztatów z instruktorami nauki jazdy. Podczas spotkań uczestnicy otrzymują od PLK wiedzę i materiały z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, którą mogą wykorzystać podczas zajęć z przyszłymi kierowcami. Dzięki temu tysiące początkujących kierowców jest lepiej przygotowanych do bezpiecznego pokonywania skrzyżowań torów z drogą.

Od czterech lat w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” organizowane są specjalistyczne seminaria dla osób kształcących i egzaminujących przyszłych kierowców. – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. systematycznie zwiększają poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. Budowane są nowe, bezkolizyjne przejazdy nad i pod torami, a stara infrastruktura jest regularnie modernizowana. Prowadzimy też działania edukacyjne. Szkolenia PLK dla instruktorów to większe bezpieczeństwo przyszłych kierowców – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Do tej pory, szkolenia odbyły się w ponad 20 miastach, a dodatkowe materiały dydaktyczne trafiły do 3 tysięcy szkół jazdy.

W tym roku kolejna edycja warsztatów rozpoczęła się od spotkania w Zamościu. Uczestnikami warsztatów byli instruktorzy i egzaminatorzy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie PLK, a także przedstawiciele służb mundurowych. Zapytaliśmy ich o wrażenia z warsztatów i sytuację w naszym regionie.

Spotkanie rozpoczął Marcin Kruszyński – Zastępca Dyrektora Biura Komunikacji i Promocji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W trakcie spotkania ekspert, Włodzimierz Kiełczyński – Dyrektor Biura Bezpieczeństwa, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., szczegółowo omówił zasady bezpieczeństwa na przejazdach z perspektywy kolei, bazując na doświadczeniu i analizach wielu zdarzeń. Przypomniał też o ogromnym znaczeniu Żółtej naklejki, czyli nowego narzędzia wprowadzonego przez PLK i podnoszącego poziom bezpieczeństwa na kolei. Więcej w nagraniu VIDEO.

Żółta Naklejka – czyli najważniejsze dane o przejeździe kolejowym-drogowym

W ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadziły nowe narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa na kolei. Na 14 tysiącach przejazdów umieszczono specjalne żółte naklejki ułatwiające kierowcom identyfikację przejazdu, na którym się znajdują. Na każdej z nich są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego (numer skrzyżowania), numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”.

W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które w przypadku zagrożenia mogą wydać polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej linii.

Jeżeli przy przejdzie brakuje znaków lub jest on niewłaściwie ustawiony można ten fakt zgłosić do zarządcy drogi, jeśli to w jego gestii leży ustawienie danego znaku (4 m od torów sięga obszar odpowiedzialności zarządcy infrastruktury kolejowej), lub do PKP dzwoniąc na numeru awaryjne.

Więcej informacji na temat kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl

Ku przestrodze:

PKP przypomina również o ogromnych kłopotach dla całej sieci, jakie powstają w przypadku zerwania sieci trakcyjnej na przejeździe. Naprawa może trwać 24 godziny i w tym czasie występują znaczne utrudnienia dla podróżnych. Do takiego zerwania może dojść, gdy na pojazd wjedzie samochód z podniesioną naczepą lub dźwigiem.

W przypadku kiedy chcemy zatrzymać pociąg warto posłużyć się np. kamizelką odblaskową lub innym materiałem o jaskrawym kolorze.