Zamość: Drugie staże w Lizbonie uczniów Budowlanki

Na przełomie lipca i sierpnia osiemnastoosobowa grupa  uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalanych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu przebywała na stażach Lizbonie. Trzytygodniowe staże zawodowe są kluczową częścią projektu “Praktyka czyni mistrza”, który jest realizowany w ramach programu Erasmus+ i jest czwartym projektem mobilności ponadnarodowej zamojskiej Budowlanki. Kwota dofinansowania projektu “Praktyka czyni mistrza” wynosi 116 436,00 euro.

Każdy z osiemnastu uczestników staży zagranicznych został przydzielony do odpowiedniego zakładu, w którym odbywał praktykę przez 15 dni roboczych, 6 godzin dziennie. Firmy były powiązane z dziedzinami informatyki, gastronomii i budownictwa.

Praktyki 2 uczniów z zawodu technik informatyk odbywały się w PCILAB-Centro de Assistência Técnica, inni uczniowie tego zawodu odbywali staże w CIBER. PUNKX.PT – AREEIRO/ROMA i REINO INFORMÁTICO. Firmy te oferują usługi naprawy laptopów i komputerów, przyszli technicy informatycy mieli więc okazję współpracować z prawdziwymi profesjonalistami, którzy znają się na swojej robocie jak nikt inny. Na brak pracy żaden z uczniów nie mógł narzekać. Tego rodzaju doświadczenie ma ułatwić uczniom ZSP4 przejście z etapu nauki do zatrudnienia.

Praktyki 5 uczennic i 1 ucznia z zawodu technik technologii żywności odbywały się w FÁBRICA DA NATA, FÉNIX HOTELS i PANIFICADORA DO AREEIRO. Podczas realizacji stażu główny nacisk położony został na poznanie tendencji rozwoju branży cukierniczej w Portugalii oraz nabycie praktycznych umiejętności produkcji słodkich przysmaków, jak na przykład słynnych w całym kraju ciasteczek Pastel da Nata. Praktyki w Lizbonie pozwoliły na wszechstronny rozwój uczniów: poznanie procesów technologicznych, nabycie i udoskonalenie praktycznych umiejętności w branży cukierniczej, a także wykonywania dań typowych dla kuchni portugalskiej.
Trzech uczniów z zawodu kucharz odbyło staż w CAFÉ IMPÉRIO, był to czas spożytkowany na zgłębienie wiadomości o sposobach przygotowania tradycyjnych portugalskich potraw. Szefowie kuchni starali się przekazać w tym czasie jak najwięcej wiedzy swoim podopiecznym. Uczniowie ZSP4 mogli zgłębić tajniki kuchni portugalskiej, która jest bardzo bogata i różnorodna. Na jej charakter miały wpływ wielkie odkrycia geograficzne oraz kulinarne zwyczaje i egzotyczne przyprawy przywiezione przez portugalskich żeglarzy z kolonii w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Powstała niezwykła mieszanka smaków, która nie zawiedzie nawet najbardziej wybrednych smakoszy o czym przekonali się stażyści z ZSP4.

Dwie uczennice i dwóch uczniów z zawodu technik budownictwa oraz jeden uczeń zawodu monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie realizowali staż w firmie TEXCOAT-Revestimentos e Pinturas. Jest to firma budowlana zajmująca się głównie malowaniem. Uczniowie malowali powierzchnie ścian, sufitów, powierzchnie stolarki oraz ślusarki budowlanej, a także innych elementów wyposażenia i konstrukcji budynku. Stażyści przygotowywali podłoża pod malowanie oczyszczali ściany, naprawiali drobne uszkodzenia tynków oraz gruntowali podłoże.

Najlepszym podsumowaniem staży w Lizbonie były deklaracje portugalskich pracodawców, że niektórych z naszych wychowanków widzieliby jako przyszłych pracowników. Wszyscy uczniowie Budowlanki przez trzy tygodnie zdążyli nawiązać bardzo serdeczne relacje ze swoimi „mistrzami”, ale także z wieloma pozostałymi pracownikami firm, w których odbywali staże.

„Kolejny etap staży za nami, spędziliśmy te trzy tygodnie na owocnej pracy, która nauczyła nas wielu ciekawych, czasem nawet kontrowersyjnych rzeczy, poznaliśmy wielu wspaniałych i życzliwych ludzi, z którymi zawarliśmy znajomości miejmy nadzieję, że na całe życie i przede wszystkim nauczyliśmy się tego, że możemy zdziałać naprawdę wiele o ile tylko będziemy o to walczyć.

Jednak nasz wyjazd nie polegał tylko na pracy, mieliśmy również bardzo dużo czasu, aby poznać wiele pięknych zakątków Lizbony a także jej okolice. Na wycieczki zawsze jeździliśmy pełni zapału i chęci do okrycia nieznanego. Pierwsza nasza wycieczka do Zamku Świętego Jerzego uświadomiła nam jak bardzo to miasto jest rozległe i piękne, widok rozciągający się z olbrzymiej góry nie jednemu zaparł dech w piersiach, a inni mieli nadzieję, że może przypadkiem ktoś poszukuje króla, aby objął tron na tym pięknym zamku. Nie tylko zamek skradł nasze serce, wizyta w Fatimie, Obidos i Nazare też na zawsze zapisze się w naszej pamięci, przepiękne widoki rozciągające się aż po horyzont, tłumy ludzi z różnych krajów garnące się tak jak my do zdobywania nowych doświadczeń i poznawania świata. Fatima to miejsce o tak pozytywnej energii, że aż żal było stamtąd wyjeżdżać, widok tak wielu ludzi, którzy się tam gromadzą i każdy modli się w swojej “małej” intencji był tak poruszający, że nie można było oderwać od tego wzroku. Ale oprócz wzruszających chwili było także wiele śmiechu i zabawy, podczas pobytu na plaży gdzie każdy poszedł z nadzieją na złapanie lekkiej opalenizny i udoskonalenie swoich zdolności pływackich, dla niektórych skończył się koniecznością użycia większej ilości kremu po opalaniu niż się tego spodziewali. Czas wolny również staraliśmy się spędzać aktywnie, na przykład poprzez wieczorne spacery po Lizbonie, które ukazały, że to miasto jest nocą jeszcze piękniejsze.

Staże z pewnością będziemy wspominać do końca naszego życia, ponieważ była to niezapomniana przygoda. Polecamy je każdemu kto chce poznać świat od trochę innej strony niż tylko ekran komputera i telefonu, a także zawrzeć znajomości, które zmienią jego podejście do każdego nowo poznanego człowieka na lepsze” –wrażeniami z pobytu w Lizbonie dzieli się Barbara Kwaśna z klasy 2TBŻ.

Projekt przez kształtowanie aktywnych postaw zawodowych podniósł wartość młodych ludzi na europejskim rynku pracy. Dzięki udziałowi w stażach zagranicznych uczniowie mogli poszerzyć swoje horyzonty. Zdobyte doświadczenie pomoże im w znalezieniu pracy nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Podczas uczestnictwa w projekcie można było sprawdzić jak doskonale uczniowie sobie radzą w innych warunkach, w innym kraju, w innym języku, czy to czego się uczą przydaje się w praktyce. Mieli okazję poznać ludzi, którzy mają inne zwyczaje, inaczej organizują swoje codzienne życie i porównać to ze swoim otoczeniem.

Uczniowie Budowlanki w ramach uczestnictwa w projekcie „Praktyka czyni mistrza” otrzymują certyfikaty potwierdzające odbycie stażu oraz dokumenty Europass Mobilność wydawane przez Krajowe Centrum Europass.

Monika Maluha