Zamość: Debata – sposobem na integrację i edukację

„Let’s Debate” – to myśl przewodnia międzynarodowej wymiany młodzieży realizowanej w ubiegłym tygodniu przez zamojskie Stowarzyszenie Heureka Generator i organizację Creative z Winnicy, w ramach Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

 

Przez kilka dni młodzi ludzie w kulturalnej i przyjaznej atmosferze uczyli się sztuki merytorycznej dyskusji poznając założenia „debaty oksfordzkiej”. A to wszystko w celu stworzenia dobrych polsko – ukraińskich relacji.
„Podczas debat nie mówimy o polityce. Staramy się wyzbywać uprzedzeń i działać razem” – mówi Viktoria Konovalova – “To okazja, by bliżej się poznać i nawiązać współpracę. Uczymy się też kultury debatowania, słuchania innych i szanowania ich zdania. Różnice stają się bez znaczenia, bo przecież jesteśmy tacy sami” – dodaje Agnieszka Warchocka.

Rezultatami swoich działań uczestnicy projektu podzielili się z polskimi uczniami i nauczycielami. W tym celu odwiedzili dwa krasnostawskie licea, szkołę podstawową w Małochwieju Dużym i Smart School w Zamościu. W Liceum im. C.K Norwida zorganizowali debatę na temat aktywnego obywatelstwa, a w pozostałych szkołach opowiadali, czym są debaty oksfordzkie i jakie są korzyści z ich stosowania, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy uczą się dyskutowania i prezentowania swoich poglądów. Ogółem w spotkaniach wzięło udział ponad 250 osób.
“Wszystkie placówki, które odwiedziliśmy są partnerami Stowarzyszenia HEureka Generator w jego działaniach lokalnych i międzynarodowych. Wizyty były wstępem do naszych kolejnych inicjatyw, które mają na celu wdrożenie w szkołach „turniejów debatanckich” – mówi Andrzej Smyk, prezes Heureka Generator i koordynator projektu. – “Sam poznałem tę metodę kilka lat temu w Szkole Liderów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, której jestem absolwentem. Jej stosowanie zdecydowanie wzmocniło moje umiejętności. Dlatego dzielę się swoją wiedzą, bo chciałbym, żeby dzięki debatom, jak najwięcej młodych ludzi z Polski i nie tylko, rozwijało zdolności autoprezentacji i krytycznego myślenia”.