Ferie 2019 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał to cykl zajęć o otwartej formule, które odbywały się w I (12 – 15.02.2019 r.) i II (19 – 22.02.2019 r.) tygodniu ferii zimowych. Wszystkie spotkania były skierowane do dzieci i młodzieży od 5 lat i odbywały się w budynku Arsenału. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom i młodzieży historii ziem Polskich oraz pobudzenie do twórczego myślenia i działania.
Podczas zajęć prowadzonych w oparciu o wystawę czasową Barbarzyńskie tsunami poznaliśmy uzbrojenie starożytnych wojowników. Każdy z uczestników mógł się przekonać jak wygląda i ile waży prawdziwa tarcza oraz samodzielnie taką tarczę wykonać. Na zakończenie spotkania pod przewodnictwem prowadzącego zostały przećwiczone formacje wojskowe z użyciem zrobionych wcześniej tarcz.
Na kolejnych zajęciach zaproponowanych do wystawy czasowej dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o paciorkach szklanych, które były wykorzystywane do tworzenia pięknej biżuterii jaką nosiły ówczesne kobiety. W części praktycznej zajęć odtworzyliśmy starożytne paciorki w modelinie.
Zostały przybliżone dawne budowle obronne, począwszy od grodów, poprzez średniowieczne zamki i fortyfikacje kończąc na współczesnych systemach obronnych. Mogliśmy dowiedzieć się jak zmieniały się sposoby budowy fortyfikacji i w jaki sposób były niszczone i zdobywane. Ferie zakończyliśmy spotkaniem poświęconym zwierzętom w wojsku. Na przestrzeni wieków w wojsku służyły różne stworzenia. Prawie każdy słyszał o koniach czy psach, ale mało kto mógłby się spodziewać, że u boku żołnierza można było spotkać kota, delfina czy kucyka. W Wojsku Polskim popularnym zwierzęciem był niedźwiedź. Prawie każdy zna misia Wojtka, ale niewielu słyszało o białej niedźwiedzicy Basi.
Dodatkowo pomiędzy wcześniej zaplanowanymi zajęciami zostały zorganizowane 4 spotkania dla grupy przedszkolnej. W zajęciach prowadzonych w czasie ferii od 12 do 22 lutego wzięło udział 131 dzieci.