Smart School na Ogólnopolskim Forum Dwujęzyczności

9-10 lutego odbyło się Ogólnopolskie Forum Dwujęzyczności „Dwujęzyczność w Polsce: Kierunek – Wspólny Model”.

Tegoroczne seminarium po raz trzeci już zgromadziło w Zakręcie k. Warszawy specjalistów i entuzjastów nowoczesnej metody kształcenia, jaką jest dwujęzyczność. Organizatorem wydarzenia były Dwujęzyczne Szkoły i Przedszkola Smart School z Zamościa, Warszawy i Łodzi oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dwujęzyczności „Bilinguis” Tegoroczne seminarium zostało objęte patronatem merytorycznym przez Instytut Badań Edukacyjnych, główną jednostkę badawczą MEN.

Seminarium skupiło się na popularyzacji idei nauczania dwujęzycznego w naszym kraju. Uczestniczyli w nim dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu całej Polski oraz zaproszeni do współpracy pracownicy naukowi związani z zagadnieniem dwujęzyczności.

Forum otworzyli Artur Stępniak oraz Agnieszka Macek założyciel i współwłaściciel sieci ogólnopolskiej Dwujęzycznych Szkół i Przedszkoli (a niebawem także żłobków) Smart School. Artur Stępniak to Przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dwujęzyczności „Bilinguis”, dyrektor Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Smart School w Zamościu, pracownik i doktorant Instytutu Filologii Angielskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Natomiast wykład inauguracyjny dotyczący kompetencji w kształceniu dwujęzycznym poprowadziła dr hab. Magdalena Olpińska-Szkiełko (pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, magister lingwistyki stosowanej).

Jednym z celów tegorocznego seminarium było wypracowanie minimalnych ram strukturalno-programowych, jakie powinna spełniać placówka dwujęzyczna. W drugiej części pierwszego dnia zjazdu miały miejsce emocjonujące prace uczestników zmierzające do nakreślenia wymogów organizacyjnych i metodycznych . Efektem tych prac stał się list otwarty kierowany do Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczący regulacji kwestii prawnych dwujęzyczności w Polsce. Uzasadniając postulaty kierowane do MEN, organizatorzy i uczestnicy zjazdu wskazali na fakt, iż obecny stan prawny nie reguluje kwestii nauczania dwujęzycznego w szkołach podstawowych. Brak zapisów w prawie oświatowym na temat dwujęzyczności powoduje również różnice w jakości nauczania. Opracowanie podstawy programowej nauczania dwujęzycznego dla wczesnych etapów edukacyjnych, zdaniem uczestników forum, powinno być jednym z pierwszych kroków systemowych w stronę spójnego ogólnopolskiego systemu szkół dwujęzycznych na europejskim poziomie.

Drugiego dnia uczestnicy zostali zaproszeni do odwiedzenia Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Smart School w Zakręcie k. Warszawy. Uczestnicy mieli możliwość obserwacji zajęć dwujęzycznych prowadzonych przez nauczycieli przedszkola i szkoły. Gości powitała Kinga Gołdanowska – współwłaściciel i dyrektor Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Smart School w Warszawie. Dzięki połączeniu wideo, uczestnicy mogli przenieść się także na żywo do zamojskiego Smart School, skąd transmitowana była dla nich lekcja prowadzona dwujęzycznie w klasie VI szkoły podstawowej.

Podczas wystąpienia zamykającego zjazd, założyciel i współwłaściciel sieci ogólnopolskiej Dwujęzycznych Szkół i Przedszkoli Smart School Agnieszka Macek poświęciła dużo uwagi nowoczesnej metodologii zarządzania w oświacie oraz kreowaniu i rozwojowi marki – na przykładzie Smart School.

III Forum Dwujęzyczności było pierwszym z cyklu wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim zaplanowanych na ten wyjątkowy i przełomowy rok w polskiej edukacji.