Matma im niestraszna

W środę, 29 marca, odbył się finał Konkursu Matematycznego, w którym udział wzięli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjum.

Konkurs Matematyczny został zorganizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Zamościu i I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Matematycznego Oddział Lubelski. Wzięło w nim udział 746 uczniów, z czego do finału zakwalifikowało się 57 gimnazjalistów i 69 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

– Cieszę się, że jesteście zainteresowani matematyką. Jest mi niezmiernie miło, że przystąpiliście do Konkursu Matematycznego, organizowanego przez naszą uczelnię. Pamiętajcie, że drzwi naszej uczelni stoją przed wami otworem – mówił tuż przed ogłoszeniem wyników prof. dr hab. Waldemar Martyn, prorektor PWSZ w Zamościu, która kształci m.in. na kierunku finanse i rachunkowość. Dyplomy oraz nagrody uczestnikom finału oprócz prorektora wręczali prof. Witold Mozgawa, prezes Lubelskiego Oddziału Towarzystwa Matematycznego w Lublinie i dyrektor Instytutu Matematyki i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Zamościu oraz Agata Waszek, wicedyrektor I LO.

W ubiegłym roku zajął drugie miejsce, przegrywając zaledwie o dwie setne punktu… Teraz nie miał sobie równych! Zwycięzcą Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych został Michał Węgrzyn z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, który w nagrodę otrzymał smartfon LG. – Uważam, że przez ostatni rok zrobiłem duże postępy, przede wszystkim przez rozwiązywanie zadań. Przygotowywałem się do wielu konkursów i zdecydowanie poprawiłem swój poziom i dzięki temu w tym roku wygrałem. Zdecydowanie matematyka jest ciekawa! Od dziecka interesowałem się łamigłówkami, co zresztą jest podobne do matematyki. To jest to, co mnie kręci. W domu nie uczę się bardzo dużo, bo w szkole jestem w stanie załapać to, czego tam uczą. Moim nauczycielem jest pani Maria Bubiłek, której bardzo dziękuję za przygotowanie do konkursu.

Na drugim miejscu znalazła się Eliza Golec. Uczennica Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju została nagrodzona wieżą Sony. Trzecie miejsce zajął Karol Krupa z I LO w Zamościu. W nagrodę otrzymał dysk przenośny Toshiba.
Dziesiątkę laureatów uzupełnili i nagrody książkowe otrzymali:
4. Kamil Gardyjas (ZS nr 1 w Tomaszowie Lub.)
5. Michał Burda (III LO w Zamościu)
6. Paweł Tyszko (ZSBiO w Biłgoraju)
7. Krzysztof Łukasz (LO w Janowie Lub.)
8. Michał Salej (I Społeczne LO w Zamościu)
9. Szymon Antoniak (I LO w Krasnymstawie)
10. Paweł Flis (I LO w Zamościu).

W Konkursie Matematycznym dla uczniów gimnazjów zwyciężył Dawid Szewczak z Gimnazjum nr 6 w Zamościu. – Jako zwycięzca czuję się rewelacyjnie! Myślałem na początku, że nie uda mi się ze względu, że jestem młodszy od trzecich klas. Sądziłem, że będą lepsi ode mnie i to naprawdę niezwykłe uczucie, że nikt mi nie dorównał. Poziom był naprawdę wysoki, a zadania zróżnicowanie, wśród nich było dużo zadań na logikę. Matematyka jest wszędzie, to nie tylko obliczenia, ale też sposób myślenia.

Choć Dawid uczęszcza do klasy o profilu sportowym, to, jak sam przyznaje, dobrze sobie radzi w konkursach z przedmiotów ścisłych, z matematyki, fizyki i chemii.
Grono laureatów Konkursu Matematycznego dla gimnazjalistów uzupełnili:
2. Michał Nizioł (Powiatowe Gimnazjum w Biłgoraju)
3. Piotr Łaba (Powiatowe Gimnazjum w Biłgoraju)
4. Wojciech Jasiński (Gimnazjum nr 5 w Zamościu)
5. Mikołaj Hiszpan (Publiczne Gimnazjum w Janowie Lub.)
6. Łukasz Kaproń (Publiczne Gimnazjum w Janowie Lub.)
7. Weronika Jarosz (Publiczne Gimnazjum w Janowie Lub.)
8. Marcin Galewski (Gimnazjum nr 2 w Zamościu)
9. Aleksandra Berlicka (Zespół Szkół Gimnazjum w Hrubieszowie)
10. Patryk Guma (Publiczne Gimnazjum w Fajsławicach)
11. ex-aeuqo Jakub Źrebiec (Gimnazjum nr 5 w Zamościu) oraz Paweł Mazurek (Gimnazjum nr 5 w Zamościu).