Jaki zawód dla Twojego dziecka?

Rodzice dzieci kończących szkołę podstawową i gimnazjum stają dziś przed pytaniem – jaką szkołę średnią wybrać, czy odpowiednio przygotuje ona dziecko na studia, czy da w przyszłości dobrze płatny zawód? Jako rodzice i twórcy zamojskiego Technikum New Technology dajemy Państwu rozwiązanie tych dylematów.

Dlaczego zawód Technik informatyk to dziś za mało?

Zawody związane z informatyką, nowymi technologiami (robotyką i automatyką) są dziś kluczowe z punktu widzenia gospodarczego i cywilizacyjnego XXI wieku. Ponad 50% istniejących zawodów w ciągu najbliższych 20 lat zniknie na skutek zmian technologicznych, automatyzacji i robotyzacji. 65% dzieci urodzonych po 2000 roku będzie pracowało w zawodach, które aktualnie nie istnieją. Wg badań nawet 49% czasu pracy w Polsce (7 mln miejsc pracy) zajmują czynności, które mogą zostać zautomatyzowane do 2030 roku (Raport McKinsey „Ramie w ramię z robotem”).

Niezbędne jest zatem tworzenie nowoczesnych kierunków nauczania już na poziomie szkół średnich. Technikum New Technology jako jedyne w Zamościu i regionie kształci w obszarze innowacyjnych kierunków:

  • Technik programista (z innowacją e-sport)
  • Technik informatyk (z innowacją automatyka i robotyka)
  • Technik elektronik (z innowacją automatyka i robotyka)

Przedmioty z innowacji będą realizowane jako obowiązkowe w wymiarze po 1 h tygodniowo przez cały cykl kształcenia. Nasze spotkania z pracodawcami z branży nowych technologii jasno wskazują, że praktyczna nauka zawodu musi odbywać się przy ścisłej współpracy z instytucjami otoczenia biznesu.

Technik programista
Rozporządzenie MEN dotyczące kształcenia zawodowego daje możliwość tworzenia od września 2019 nowego kierunku. Wyodrębniono kwalifikacje:

  • Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
  • Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji

Uczniowie klasy technik programista będą uczyć się programowania w chmurze, na platformach Microsoft Azure, czy Amazona. Młodzież zdobędzie wiedzę z zakresu programowania w najbardziej znanych językach programowania. Istotne jest nauczenie młodzieży rozwiązywanie otwartych problemów za pomocą logicznego myślenia.

Według Raportu No Fluff Jobs Rynek pracy IT w 2018 roku w branży IT wciąż brakuje ok. 50 tys. doświadczonych specjalistów. Rośnie więc zarówno popyt na programistów, jak i ich zarobki, które oscylują w granicach od ok. 8 tys. – 13 tys. zł.

Innowacja e-sport i programowanie gier

Wartość rynku e-sport w Polsce i na świecie rośnie. W 2016 roku wynosiła 40 ml PLN a w 2018 sięgnęła 52 mln PLN. Jest to więc gałąź gospodarki, która generuje wiele nowych i dobrze płatnych miejsc pracy. Celem innowacji w Technikum jest zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu tworzenia scenariuszy gier, grafiki i programowania gier.

Technik informatyk (automatyka i robotyka)

Naszym uczniów wyposażamy w nowoczesną wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w zawodach technicznych i inżynieryjnych. Nasi uczniowie posiadają umiejętności potrzebne do twórczego działania w zakresie analizy, projektowania i konstrukcji układów i systemów automatyki, sterowania i oprogramowania systemów robotyki przemysłowej i usługowej. Dlatego niemal codziennie zgłaszają się do Technikum firmy, które chcą zatrudniać naszych uczniów.

Praktyka, nie tylko teoria

Warto podkreślić, że w Technikum stawiamy mocno na łączenie teorii z praktyką. Współpracujemy z firmami w obrębie zamojskiego hubu technologicznego, a przy szkole działa odnosząca sukcesy pierwsza w Zamościu a druga w Polsce grupa FIRST Robotic Competition „New Tech 7570”. Drużyna zajęła w marcu 3 miejsce na międzynarodowych zawodach robotycznych w Stambule, a aktualnie buduje łazika marsjańskiego na zawody European Rover Challenge. Więcej o grupie robotycznej: www.newtechteam.pl i www.facebook.com/newtechzamosc

Rekrutacja

Zapraszamy do zapisów poprzez stronę Technikum lub kontakt osobisty:
www.newtech.edu.pl
Podanie do Technikum:
http://newtech.edu.pl/start/index.php/rekrutacja/podanie-do-szkoly

Numer telefonu: 506 092 392 oraz 515 522 275 e-mail: kontakt@newtech.edu.pl

Spotkajmy się 4 i 5 maja na zamojskiej Starówce. Grupa New Tech 7570 zaprezentuje budowane roboty, a my odpowiemy na każde Państwa pytanie.