Goście w zamojskiej Smart School

Uczniowie Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Smart School w Zamościu 3 lutego gościli swoich kolegów z bliźniaczej placówki w stolicy. Warszawiacy wystawili anglojęzyczną wersję „Opowieści wigilijnej” w ramach doskonalenia komunikowania się w języku angielskim.


Filia Dwujęzycznej Szkoły Smart School z Warszawy odwiedziła Zamość z przedstawieniem na motywach „Opowieści wigilijnej”. Przedstawienie w wykonaniu klasy III zostało w całości przygotowane w języku angielskim, z elementami musicalowymi oraz muzyką na żywo. Jest to równocześnie żywa lekcja języka angielskiego, bo języka uczymy się poprzez różne formy, np. teatralno-muzyczne. W tym przypadku, z zastosowaniem takiej właśnie formy nauki doskonalona jest wiedza praktyczna, komunikacyjna – mówił Artur Stępniak, dyrektor Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej  z Oddziałami Przedszkolnymi i Dwujęzycznego Gimnazjum Smart School w Zamościu. 
Smart School w Zamościu to szkoła dwujęzyczna podstawowa, przedszkole i od tego roku również gimnazjum dwujęzyczne, które kształci już 200 uczniów z naszego regionu.   

W ramach współpracy między Zamościem a Warszawą staramy się, żeby współpraca między naszymi placówkami była rzeczywiście żywa i prawdziwa, w związku z tym bardzo często wymieniamy się i na poziomie nauczycieli, ale również dzieci, które poznają się i prezentują sobie nawzajem swoje osiągnięcia. Służy to integracji obydwu szkół, na czym bardzo nam zależy. Ta współpraca ma dwa wymiary – jeden formalny, szkoleniowy, służbowy, a drugi – jesteśmy przyjaciółmi i próbujemy kreować w Polsce nowy wymiar dwujęzyczności – przybliżała problem dwujęzyczności Kinga Gołdanowska, współwłaściciel i dyrektor Szkoły Dwujęzycznej Smart School w Warszawie.

Nauka dwujęzyczna to po pierwsze możliwość komunikacji i wymiany swoich doświadczeń z rówieśnikami. Dla nas nauczycieli możliwość wypracowywania wspólnych metod pracy, szkolenia siebie nawzajem, uczestnictwa w konferencjach, jak chociażby w najbliższym spotkaniu w Warszawie 9 i 10 lutego, w którym swój udział zapowiedziało 60 nauczycieli z różnych szkół dwujęzycznych w Polsce, które będzie dla nas swoistym warsztatem – poinformował dyrektor zamojskiej Smart School.       

Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Smart School w Zamościu istnieje już sześć lat i od 2011 r. kształci swoich uczniów w dwujęzyczności. Filia zamojskiej szkoły została otwarta w Warszawie dwa lata temu, a w tym roku we wrześniu zostanie otwarta kolejna szkoła Smart School w Łodzi.