Basen, galerie sztuki i muzeum druku w Pałacu Zamoyskich [FOTO]

Blisko 50 studentów z polskich, włoskich, ukraińskich i jednej litewskiej uczelni uczestniczyło w VII Ogólnopolskich Warsztatach Architektonicznych “Synergia w Architekturze” podczas których przygotowali koncepcje zagospodarowania Pałacu Zamoyskich jako centrum hotelowo – konferencyjnego.

Warsztaty towarzyszące Konferencji „Synergia w Architekturze. Poszanowanie Światowego Dziedzictwa UNESCO” zorganizowanej przez Rotary Club Ordynacki, odbywały się w III LO im. CK Norwida w Zamościu.

Studenci architektury pracowali w 4 zespołach, jeden z nich był międzynarodowy. Przygotowali 4 koncepcje, które zostaną zebrane na Politechnice Lubelskiej i przekazane do zamojskiego Urzędu Miasta, gdzie przeanalizuje je Konserwator Zabytków.

W przygotowanych koncepcjach znalazły się pomysły na umieszczenie w Pałacu jako centrum hotelowo – konferencyjnym między innymi: galerii sztuki, muzeum druku, muzeum historii Zamościa, podziemnych parkingów, sal konferencyjnych, basenu czy ogrodu sensorycznego. Jeden z zespołów, aby pokazać barokowe schody i wieżę zaproponował wyświetlenie w nocy za pomocą laserów historycznego wyglądu budynku, inne koncepcje zakładały przywrócenie historycznego wyglądu elewacji i odbudowę schodów.

Po zakończeniu prezentacji, uczestnikom warsztatów certyfikaty wręczył profesor Jan Wrana (dr hab. inż. arch. Jan Wrana, prof. PL) z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, który był pomysłodawcą i organizatorem warsztatów. Fundatorem warsztatów była Politechnika Lubelska.