Już ponad 400 szkół przyłączyło się do programu „Finansoaktywni”!

W tegorocznej edycji programu nauczyciele mogą otrzymać łącznie aż 525 bezpłatnych zestawów edukacyjnych. Dzięki nim przeprowadzą lekcję na temat podatków, a wraz z uczniami powalczą w konkursie o atrakcyjne nagrody. Do tej pory do akcji zgłosiło się już 420 szkół. Najbardziej aktywne województwa to podkarpackie – 72 zgłoszenia, mazowieckie – 54 zgłoszenia i  lubelskie – 44 zgłoszenia.

„Finansoaktywni. Misja: Rozumiemy podatki” to program edukacyjny skierowany do uczniów VI, VII i VIII klas szkół podstawowych. Jego celem jest rozszerzenie wiedzy o podatkach i ich rodzajach, a także uświadomienie młodzieży, dlaczego warto je płacić i co dzięki nim zyskujemy.

Zestaw edukacyjny pełny wartościowej wiedzy

Tegoroczny program „Finansoaktywnych” wystartował pod koniec lutego. Do tej pory dołączyło do niego 420 szkół z całego kraju. Dla pierwszych 525 placówek organizatorzy przygotowali materiały edukacyjne w formie drukowanej. W zestawie można znaleźć: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, film edukacyjny i prezentację Power Point oraz materiały pomocnicze: plakat, zestaw karteczek samoprzylepnych, teczkę na materiały dla nauczyciela i długopisy z logo programu dla uczniów. Jedna szkoła może otrzymać jeden zestaw. W przypadku wyczerpania zapasów możliwe będzie pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www.
Dlaczego warto zamówić zestaw?

Wszystkie materiały edukacyjne zostały stworzone we współpracy ze specjalistami. Umożliwiają one przekazanie wiedzy uczniom w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Dzięki przeprowadzeniu lekcji z ich udziałem uczniowie mają szansę dowiedzieć się, dlaczego podatki to najważniejsza część budżetu państwa i jaki jest związek między płaceniem podatków, a jakością usług, np. szkolnictwa, opieki zdrowotnej, infrastruktury drogowej czy bezpieczeństwa.

Jak wziąć udział w programie?

Do akcji „Finansoaktywni. Misja: Rozumiemy podatki” mogą zgłaszać się nauczyciele VI, VII i VIII klas szkół podstawowych z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.finansoaktywni.pl. Na adres szkoły, w ciągu kilku dni, zostanie dostarczony pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych.

Etapy konkursu

W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję – to element obowiązkowy przed przystąpieniem do konkursu. Następnie uczniowie w maksymalnie trzyosobowych zespołach przygotowują krótki film o podatkach, który pokaże, jakie obszary finansowane z podatków odprowadzanych przez obywateli są najważniejsze w ich najbliższej okolicy. Mogą to zrobić w dowolnej formie, np. talk show, sondy czy reportażu. Filmy można zgłosić do konkursu do 10 maja 2019 r. poprzez wypełnienie formularza konkursowego na stronie programu: www.finansoaktywni.pl

W II etapie Komisja Konkursowa wybiera dziesięć najlepszych filmów zgłoszonych przez szkoły z całej Polski. Zwycięzcy przyjeżdżają do Warszawy, by 13 czerwca wziąć udział w uroczystym finale, podczas którego zaprezentują swoje filmy i otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z ambasadorem programu, Youtuberem Maciejem „Sheo” Ejsmontem.

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie i zapoznać z materiałami edukacyjnymi wystarczy odwiedzić stronę www.finansoaktywni.pl.